U KOPRIVNICI GOSTUJE IRENA LUKŠIĆ

12. travnja 2012.

U suorganizaciji s nakladničkom kućom „Šareni dućan“ u srijedu, 18.4. 2012. u 19 sati u Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ Koprivnica (Stručno-znanstveni odjel) gostovat će spisateljica, prevoditeljica, urednica i znanstvenica Irena LUKŠIĆ. Povod je njezina najnovija knjiga „Blagovati na tragu klasika“ (Hrvatsko filološko društvo i Disput, Zagreb, 2011.) u kojoj na neobičan način predstavlja sedamdesetak vrhunskih djela svjetske književnosti objavljenih u biblioteci Na tragu klasika u razdoblju od 2004. do 2011. godine.
Knjiga je, naime, zbir tekstova i recepata delicija iz djela pisaca poput Jurija Družnikova, Sama Sheparda, Ilje Stogoffa, Le Clezia, Karen Blixen, George Sandove, Piera Paola Pasolinija i niza drugih. Inače, svaki recept provjeren je praksi prije objavljivanja ove neobične knjige – kuharice za čitanje, čitanke uz kuhanje.
Autoricu će predstaviti Josip Pandurić, urednik i direktor u Nakladničkoj kući Disput, a o knjizi će govoriti Božica Brkan, književnica i novinarka, poznata po kulinarskim bestselerima.
Ulaz je slobodna za sve zainteresirane.
O autorici: Irena Lukšić rođena je 1953. u Dugoj Resi. Diplomirala je i doktorirala na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Urednica je Biblioteke Književna smotra i Na tragu klasika.
Od proznih djela važniji su naslovi: Sjajna zvijezda Rovinja (2002.), Krvavi mjesec nad Pompejima (2002.), Nebeski biciklisti (2008.), Duga Resa –Ixtlan (2008.), Dnevnici, snevnici, rječnici (2009.).
Među znanstvenim i stručnim knjigama ističu se: Ruska književnost u Svemiru (2003.), Treći val, antologija ruske emigrantske književnosti potkraj 20. stoljeća (2004.), Ogledi o ruskoj književnosti (2006.) Šezdesete – The Sixties, zbornik (2007.), Brodski! Život i djelo (1940-1996) (2007.), Ruski emigranti u Hrvatskoj između dva rata, zbornik (2010.), Sedamdesete, zbornik (2010.), Vjesnici nove književnosti (2010.).
Priredila je za tisak integralnu verziju „Dnevnika“ Dragojle Jarnević (2000.), memoare “Svi životi jedne ljubavi Irine Aleksander” (2003.) i “Samo činjenice, molim!“ (2007.) te sabrane kritike Slavka Mihalića „Stalan izazov umjetničkog djela“ (2010.)
Višestruko je nagrađivana za stručni, umjetnički i prevodilački rad.