Knjižničnim uslugama narodnih knjižnica obuhvaćeno je od 2015. godine 100% područja Koprivničko-križevačke županije. Stanovništvo svih jedinica lokalne samouprave u Koprivničko-križevačke županije (3 grada i 22 općine) ima mogućnost korištenja usluga narodnih knjižnica na svom području, bilo u gradskim i općinskim knjižnicama ili putem pokretnih knjižnica – bibliobusa.
U okviru izgradnje cjelovite županijske mreže narodnih knjižnica, županijska matična knjižnica kontinuirano nastoji i dalje poticati osnivanje knjižnica u općinama, odnosno uvođenje bibliobusnih stajališta u sredinama gdje ne postoje stacionirane knjižnice, u skladu sa Zakonom o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/2019) te sa Standardom za narodne knjižnice (NN 103/2021).
Na području Koprivničko-križevačke županije djeluju četiri narodne knjižnice i sve su samostalne ustanove u kulturi. To su Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica (matična knjižnica), Gradska knjižnica „Franjo Marković“ Križevci, Gradska knjižnica Đurđevac te Narodna knjižnica Virje.
Narodne knjižnice u Županiji tradicionalni su nositelji kulturnog i društvenog života, s osnovnom zadaćom poticanja čitanja, ali i omogućavanja širokog pristupa znanstvenim, obrazovnim i drugim informacijama te informacijskoj tehnologiji. Knjižnice su otvorene i dostupne svima, kao mjesta susreta, informiranja, provođenja slobodnog vremena, učenja, stvaranja i pružanja podrške u zajednici za sve uzraste i skupine stanovnika, od najmlađih do najstarijih. Posebnu pažnju knjižnice posvećuju uključivanju i osiguravanju dostupnosti njihovih usluga i sadržaha osobama iz ranjivih skupina – primjerice, osobe s invaliditetom i/ili teškoćama čitanja, nezaposleni, doseljenici, stranci itd. – za koje knjižnice kreiraju prilagođene programe i usluge, u skladu s potrebama.
U osiguravanju knjižničnih usluga za stanovništvo Koprivničko-križevačke županije vrlo značajnu ulogu imaju pokretne knjižnice – bibliobusi. S obzirom da se većinom radi o slabo naseljenom području, s velikim brojem raštrkanih malih naselja, pokretne knjižnice su najracionalniji, a često i jedini način da se stanovnicima osiguraju knjižnične usluge u mjestima gdje žive.
Dvije bibliobusne službe u Županiji u 60%-tnom iznosu sufinancira Koprivničko-križevačka županija, a sufinanciraju je gradovi Koprivnica i Križevci te općine – korisnice bibliobusa. Obje službe zajedno knjižničnim uslugama pokrivaju 21 općinu u kojima nema općinskih knjižnica, tj. jedini su oblik narodne knjižnice u tim općinama.
Bibliobusna služba Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica djeluje od 1979. godine i jedna je od bibliobusnih službi s najdužom tradicijom u Hrvatskoj. Pruža usluge narodne knjižnice na području 17 općina koprivničke i đurđevačke Podravine u kojima nema stacioniranih knjižnica te u prigradskim naseljima grada Koprivnice. Bibliobusna služba s dva člana posade radi s novim, suvremenim bibliobusom od 2024. godine. To je treće vozilo u Službi – prvi bibliobus, nabavljen kod osnivanja Službe, vozio je 1979.-2003., a drugi 2004.-2023. godine.
Bibliobusna služba Gradske knjižnice “Franjo Marković” Križevci osnovana je 2009., kao druga služba pokretne knjižnice u Županiji, te kao prva takva služba u Hrvatskoj koja je organizirana u jednoj manjoj knjižnici (koja nije matična). Bibliobus Križevci, s jednim zaposlenikom koji je i vozač i knjižničar, knjižničnom uslugom pokriva četiri općine koje gravitiraju gradu Križevcima te šire područje samoga grada. Od 2024., križevačka Bibliobusna služba radi s novim bibliobusom koji je nabavljen krajem 2023. te zamijenio 15 godina staro prethodno vozilo, korišteno od početka 2009. do kraja 2023. godine.
Županijska matična služba Knjižnice i čitaonice “Fran Galović” nadležna je za stručnu i savjetodavnu pomoć te za stručni nadzor nad radom 35 školskih knjižnica u Koprivničko-križevačkoj Županiji, od čega ih je 27 u osnovnim školama i 8 u srednjim školama. Od tih 35 škola, Koprivničko-križevačka županija osnivač je njih 26 (18 osnovnih i svih 8 srednjih škola), a tri grada su osnivači ukupno 9 osnovnih škola (Koprivnica 5, Križevci 3 i Đurđevac 1).
U svim školskim knjižnicama u Županiji zaposleni su stručni knjižničari, tj. stručni suradnici/školski knjižničari s odgovarajućim stručnim obrazovanjem i kvalifikacijama. S punom satnicom od 40 sati tjedno školski knjižničari rade u 12 od 26 OŠ i u 7 od 8 SŠ , a sa satnicom od 20 sati tjedno knjižničari rade u 14 OŠ i u jednoj srednjoj školi u Županiji.
Pregled svih školskih knjižnica u Koprivničko-križevačkoj županiji i poveznice na sve knjižnice
(Mrežna stranica Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara Koprivničko-križevačke županije)
Tu smo za vas! Kvalitetnim i odgovornim radom želimo vam biti na usluzi.